Admission Help Line Number
+91-172-3984200

Achievements

 

Faculty Achievements:

 

Jan 2014 to May 2015

S. No. Name of Project undertaken/Patent/Consultancy Faculty Name & Designation Period
1 Microcontroller and its applications 1 week NITTTR
2 PIC Microcontroller based greenhouse automation system Ms. Suniti Dutt   Harleen Kaur & Prabhjot Singh 2014-2015/ (Completed) DST(IEDC)
3 Central control unit for irrigation motor pumps Ms. Parminder Kaur & Ms Aman Saini 2014-2015 (Completed) DST(IEDC)
4 Solar window Dr. Mohit Srivastava & Ms. Manpreet Kaur 2014-2015 (Completed) DST(IEDC)
5 Head motion controlled wheelchair Ms. Ramanpreet Kaur    Ms. Ekta Jolly & Mr. Satvir Singh 2014-2015 (Completed) DST(IEDC)
6 RTC with power Switching system Mr. Hardeep Saini 2014-2015 (Completed)
7 Intelligent stick for blind and deaf person Ms. Parminder Kaur 2015-2016 (In Process) DST(IEDC)
8 Patent- Women self defence wrist band. Application No. 1529/DEL/2015 Chanpreet Kaur & AP     Rachna Manchanda & AP   Dr. Ruchi Singla prof & Head   20 Years

 

Student Achievements:

 

Monitoring of Student Innovative Projects:

The following Innovative Projects were undertaken by students of ECE Deptt. In the last semester:

  1. Glider.
  2. 3D LED Cube.
  3. Gesture Controlled Robot.
  4. Battery Operated Bulb.
  5. Solar  Powered Tent.

Competition Review of Previous Semester

S.No.

Name of Event Organizing Institute Participating Students Award Won
1. Chess PTU Jalandhar Saikat Nath 2nd
2. Time Lining IIT Ropar Rakesh Kumar 2nd
3. ROBORACE Amity School of Engg. New Delhi Lakshya Sehgal   Parth Sharma    Kashish Mittal  Rahul Kumar 1st
4. DEKODE IIT Ropar Jitesh Chawla/Shaina Parvanda 6th
5. Rangoli IIT Ropar Mithali Nagpal    Aiman Rashid 2nd
6. ROBO SOCCER CGC Jhanjeri Lakshya Sehgal & Team 2nd
7. DIRT ROBO Punjabi University Patiala Lakshya Sehgal & Team 1st

8.

Zonal Robotics Competition for IIT Bombay Techfest SKIET  Kaipur Kislay Kumar & Team ——
9. Hindi debate IIT Ropar Mithali Nagpal    Aiman Rashid —-

10.

App for Apple IIT Ropar Mithali Nagpal    Aiman Rashid —-
11. CONCLAVE IIT   Ropar Piyush Singla —-
12. Battle of Knights IIT  Ropar Sagar Ahuja —-
13. Blind Painting Event IIT   Ropar Parampreet Kaur —–
14. Symposium IIT  Ropar Parampreet Kaur —–
15. Debate Competition CGC   Jhanjeri Parampreet Kaur     Piyush Singla —–

16.

Eureka IIT  Ropar Piyush Singla   Binee walia    Neeru ——
17. Hindi debate IIT  Ropar Mithali Nagpal     Aiman Rashid —-
18. Parliament Discussion CGC Jhanjeri Piyush Singla —–
19 Jewellery Designing using Electronic components CGC  Jhanjeri Piyush Singla —–

 

Details of Electronics Project Club (EPC) Activities:

  1. Workshop on “FPGA and Embedded Systems” – 27th and 28th 2014 by DKOP Labs, Noida.
  2. Celebrated Engineer’s Day on 20th September 2014. Various Events organized were:
    • Project Display.
    • Group Discussion.
    • Short Film on Life of Engineers.
    • Ideates of Green Revolution.
    • Hydro Rocket Propulsion.
    • Logo & Ti-Mun.
    • Treasure Hunt.
    • Dirt Robo Race.
    • Solo Songs – 3.
    • Bhangra Perfomance.
    • Rock band.
  1. Workshop on “VLSI Design” – 22nd  and 23rd Aug 2014 by Advance Technology Chandigarh.
  1. Seminar on “Robot Design using Raspberry Pi” – 27th August 2014 by Dr. Hemant Sharma, Post- Doctoral Researcher in Advanced Photons Sources, Argonne National Laboratory, U.S.A.
  1. Workshop on “Circuit Design Using Proteus” – 2nd and 3rd August 2014 by National Institute of Research and Robotics, Noida.
  1. Online Technical Test for 3rd Sem and 5th Sem students was conducted on 13th and 18th August 2014.
  1. IETE ISF Chapter started in ECE Department – 143 students of 1st Year, 2nd Year and 3rd Year registered in ISF. 2 faculty members also registered as Life members of IETE.
  1. Stall (on No Profit No Loss basis) was put up in front of CEC Block -1 for sale of candles made by students of ‘Institute of Blind’ , Sector 26, Chandigarh on 20th October, 2014.
  2. IETE, Chandigarh organized debate competition on Women’s Day, 08.03.2015 where our students, Harmanjit Singh, Smriti Ranjan and Suruchi Gupta Bagged 1st Prize.

PAPER PRESENTATIONS-STUDENTS:

S.No. Name of Institute Dates Events Student Details Paper Title
1 BBSBEC   Fatehgarh Sahib 20-21 Feb 2015 Paper Presentation Sonakshi Gupta   Parminder Kaur PERFORMANCE EVALUATION OF WIRELESS TECHNOLOGIES: A REVIEW
2 BBSBEC  Fatehgarh Sahib 20-21 Feb 2015 Paper Presentation Komal Marwah   Gaurav Sareen    Parminder Kaur A TECHNICAL REVIEW OF 3G   4G AND 5G TECHNOLOGIES
3 CU  Gharuan 8th April 2015 Paper Presentation Sonakshi Gupta   Parminder Kaur   AUTOMATED HEALTH ISSUE RESPONSE SYSTEM USING SUPPORT VECTOR MACHINE IN WBAN :A REVIEW
4 CU  Gharuan 8th April 2015 Paper Presentation Parminder Kaur  Gaurav Sareen  Komal Marwah Effect of EM Radiations on Human Health: A Review" for National Conference on Advances in Computer Science
5 MMU  Mullana 4th April 2015 Paper Presentation Sonakshi Gupta   Parminder Kaur Medical Image Segmentation Using Fuzzy-C Means for MRI Images
6 CU  Gharuan 17th April 2015 Paper Presentation Smriti Ranjan   Shaina Parvanda   Harmanjit Singh   Parminder Kaur FACETS OF LONG TERM EVOLUTION (LTE)
7 CU  Gharuan 17th April 2015 Paper Presentation Harjap Singh Saini     Chanpreet Kaur   Rachna Manchanda Design of an Intelligent Auto Traffic Signal Controller with Emergency Override

 

Scholarship and Awards:

 

Merit List  FOR NOV-DEC – 2014 exam Results

Name of Department:ECE

Semester: B.Tech ECE 7TH SEM

Sr. No. Roll No. Name %age
1 1139395 Harjap Singh Saini 87.4
2 1139380 Gaurav Sareen 86.7
3 1139373 Divyangni jain 85.4
4 1139342 Anmol Malhotra 84.1
5 1139404 Humairah Hamid 84
6 1139396 Harjot Singh 83.2
7 1139384 Govind Malhotra 83
8 1139430 Krishna Sharma 82.7
9 1139461 Pankaj Kumar pandey 82.7
10 1139369 Devinder Kaur 82.5
11 1139504 Sahil Jindal 82.4
12 1282252 Parvinder Singh 82.4
13 1139355 Bhavna Sharma 82.3
14 1139486 Rakesh Gupta 82.3
15 1139547 Tushar Tiwari 82.3
16 1139365 Deepika Goyal 82
17 1139424 Karanjot Singh Minhas 81.7
18 1282234 Isha 81.7
19 1139381 Gaurav Sharma 81.5
20 1139532 Sukhwinder Kaur 81.2
21 1139420 Karan Khokhar 81.1
22 1139388 Gurjit kaur 80.9
23 1139416 Jayeta 80.5
24 1139402 Himanshu Sachdeva 80.3
25 1139330 Amandeep Mohla 80.1
26 1139351 Avijit Sekhon 80.1
27 1139390 Gurpreet Singh 80

Semester: B.Tech ECE 5TH SEM

Sr. No. Roll No. Name %age
1 1239572 Diksha singla 87.6
2 1239532 Amita Geol 86.5
3 1239557 Baldeep Kaur 86.3
4 1239786 Vaishali Mahajan 86.3
5 1239536 Anchal Gupta 86.2
6 1253425 Anmol Gupta 84.3
7 1239675 Neha Sharma 83.6
8 1239782 Ujval Ghai 83.2
9 1239518 Abhishek Nayyer 82.7
10 1239671 Nazuk Sodhi 81.7
11 1239667 Navdeep Singh 81.3
12 1239715 Ritika Gupta 81.1
13 1239695 Priya dubey 81
14 1239750 Shriya Rasotra 81
15 1306771 Ritvik Singla 80.8
16 1239769 Sunidhi Sharma 80.3

Semester: B.Tech ECE 3RD SEM

Sr. No. Roll No. Name %age
1 1305902 Jashandeep Kaur 89.8
2 1305936 Navjot Kaur 88.1
3 1305864 Ashish Gupta 86.6
4 1305891 Harpreet Kaur 86
5 1305948 Osheen Malik 85.7
6 1306000 Shraddha Dhiman 85.4
7 1305881 Eknoor Kaur 84.4
8 1306001 Shree ram 84.1
9 1305969 Ramandeep Kaur 83.7
10 1305882 gangandeep kaur 82.4
11 1305883 Gaurav saini 82
12 1305964 Rajat Anand 81.2
13 1306012 Sunanda Mahant 81

Semester: M.Tech ECE 1ST SEM

Sr. No. Roll No. Name %age
1 1406982 Shahid Shabir 76
2 1406969 Itika Gupta 75.5
3 1406971 Jaspreet Kaur 75.5
4 1406990 Swapandeep Kaur 73.5

Semester: M.Tech VLSI 1st  SEM

Sr. No. Roll No. Name %age
1 1407064 Jyoti Saini 83
2 1407062 Divya Bansal 82.5
3 1407070 Samriti 82.2
4 1407072 Shobhna 81.1
5 1407063 Gurneet Kaur Gill 80.2

Semester: M.Tech ECE 3rd  SEM

Sr. No. Roll No. Name %age
1 1306571 Heena Goyal 78.8
2 1306574 Jatinder Singh mann 78
3 1306590 Sonakshi Gupta 76.8

Semester: M.Tech VLSI 3rd  SEM

Sr. No. Roll No. Name %age
1 1306927 Babita Dhanuka 88.2
2 1306929 Harshveer Singh Grewal 87
3 1306933 Neha Sharma 84
4 1306928 Elizebeth Mohan Abraham 83.5
5 1306936 Prabhat Kumar Kulshrestha 83
6 1306937 Samandeep Singh 82
7 1306926 Amit Saraswat 81.7
8 1306934 Pallavi Sen 81
9 1306925 Abhishek Kaushal 80.5

 

ECE -Sport Scholarship list 2014

S. No. Course Branch Semester Group Roll No. Name Game Date of tournament Tournament held at Position won SBI Account Numbers
1 B.Tech ECE 5th C 1239580 GARIMA LEKHI Badminton 15 sept 2014-17 sept 2014 DAVIET  JALANDHAR FIRST – GOLD MEDAL 20237830705
2 B.Tech ECE 5th H 1239731 Saikat Nath Chess 10/9/14 to 12/9/14 CGC Landran 1st (Gold) 32942678251
3 B.Tech ECE 7th A 1139331 Amarnath Kumar Cricket 12-02-2014 IET Bhaddal 2nd 32869111149
4 M.Tech ECE 1st 1406966 Divisha Poonia Basketball 25/9/14 to 26/9/14 Rayat and Bahra Rail Majra 1st 34317734317
5 B.tech ECE 3rd F 1305939 Neeharika Gupta Basketball 25/9/14 to 26/9/14 Rayat and Bahra Rail Majra 1st (gold) 31706682129
6 B.tech ECE 5th C 1239584 Guneesh Thapar Football 5/10/14 to 6/10/14 GNE Ludhiana 3rd(Bronze) 33272590141
7 B.tech ECE 7th D 1139413 Jaskaran Singh Football 5/10/14 to 6/10/15 GNE ludhiana 3rd(Bronze) 20124627023
8 B.tech ECE 3rd F 1305896 Hasrat baba tiwari Football 5/10/14 to 6/10/14 GNE ludhiana 3rd(Bronze) 33221207738

 

PTU MERIT LIST APRIL 2014

S.No PTU Merit Position Roll No Name Father Name Sem Course / Branch College OM MM %age
1 4 1239762 Smriti Ranjan Ranjan Kumar Singh 4 B.Tech.(Electronic & Communication Engineering) CEC  Landran 743 850 87.41
2 10 1239572 DIKSHA SINGLA SANJAY KUMAR 4 B.Tech.(Electronic & Communication Engineering) CEC Landran 727 850 85.53
3 10 1139395 Harjap Singh Saini Sarvjit Singh 6 B.Tech.(Electronic & Communication Engineering) CEC Landran 688 800 86
© Copyright 2015, Chandigarh Engineering College (CEC), All rights reserved Admission Help Line
Campus Landran 0172-3984234,235,236 95921-04444, 95921-14444, 95921-24444, 99150-30609
Campus Gharuan 0160-3014444, 3014424 95920-02514, 99159-99223, 99159-99224